Haastava kisaviikonloppu takana!

Reilun kilometrin mittainen korttelirata Lahdessa kiihotti eilen monet Suomen kovimmista korttelikuskeista kisaamaan legendaarisen kilpailun voitosta. JäPystä kisaan mukaan lähtivät Tommi Ikonen ja Mika Kariluoto. Oli hienoa seurata seuramme värejä kisassa, jonka vauhti yltyi kierros kierrokselta. Tällä kertaa kuskiemme taival jäi Fellmanin ajoissa kesken, mutta kokemusta Suomen ehkä haastavimmasta korttelista kertyi mukavasti.

Tänään Porvoossa kisattiin legendaarinen Porvoon ajot, jonne JäPystä olikin asettunut varsin hyvä edustus! Tommi Ikonen ajoi eilisestä kisasta hyvin palautuneena upeasti maaliin sijalle 38. Rata oli tänään haastava ja Tarmolaan oli lisätty aikamoinen kikama, joka nopeasti ristittiin "Murhamäeksi"... Kilpasarjassa parhaimman sijoituksen nappasi Simo Sildén, joka tänään oli 9:s. Mikael Turunen ajoi ensikisassaan hienosti sijalle 11. Harri Mattila nappasi sijan 24. ja Jani Ihalainen sijan 42.

Valitettavasti JäPyläiset eivät tänään selvinneet kisasta ilman kolareita. Minna Ikonen joutui keskeyttämään hyvin alkaneen kisansa harmillisen kaatumisen takia. Minna joutui kasaan edellä ajavan kuskin mennessä mullin mallin. Minna selvisi hurjasta kaatumisesta huolimatta kohtalaisen hyvin, mutta pyörä vaatii melkoisen remontin.

Maalialueellakin kävi melkoinen kuhina, kun suomalaisen pyöräilyn merkkihenkilöt kohtasivat. Oli hienoa seurata sivusta, kun seuramme Osmo Vesa löi kättä moninkertaisen pyöräilyn maailmanmestarin Atte Koskisen kanssa. Porvoon ajot ovat omassa luokassaan suomalaisen maantiepyöräilyn kisakalenterissa ja taas tänään saimme seurata kisan moninaiset puolet!

Mika_Kariluoto_JäPy.JPG

Mika Kariluoto odottamassa Fellmanin ajon lähtöä.

Tommi Ikonen.jpg

Tommi Ikonen Fellmanin ajon jälkeen...

Oski ja Atte Koskinen.jpg

Moninkertainen maailmanmestari Atte Koskinen tunnisti meidän Oskin heti maalialueella ja siitä alettin nopeasti muistella Atten saavutuksia.

JäPy.JPG

Micke ajelee rennosti ensimmäisellä(kin) kierroksella.

Antti Mäkelä JäPy.JPG

Antti Mäkelä ohittaa maalin toisella kierroksellaan.

Harri Mattila.JPG

Harri Mattilan loppukiri.

Jani Ihalainen.JPG

Jani Ihainen maalissa.

Viimeisimmät päivitykset