top of page

JäPy Bianchi kuvagalleria avattu!

Järvenpään Pyöräilijöiden perinteinen syysbianchikisa ajettiin eilen Rusutjärven maisemissa, koska JäPy:n normirataa päällystettiin uudelleen ensi vuoden kisaamme varten. Aivan tuntematon reitti ei kuitenkaan ollut kyseessä ja mm. Tuomas Turunen muisti reitin (ja myös oman sijoituksensa) hyvin vuodelta 2007. Saimme lyhyellä varoitusajalla mukavasti osallistujia illan kisaan sekä avoimeen luokkaan että KAT3 lähtöön. Myös juniorilähtö ajettiin suunnitellulla tavalla.

Juniorilähdön voiton kuittasi Hyvinkään Pyöräilijöiden Iiro Halminen (M14). Kategoria 3 lähdössä tahdin määräsivät Veloklubbenin veljekset Lauri ja Tuomas Pitkänen sekä samaisen seuran Tuomas Soldan. Veloklubben on 2017 perustettu pirteä seura, jonka jäsenet treenaavat vuosittaiseen päätapahtumaansa "Road to Regatta" Clubracea varten. Treenit ovat näemmä tänä vuonna menneet putkeen ja juhlinta jäänyt vähemmälle, koska pyörät kulkevat hyvin.

Eliteluokan, KAT2:n ja Mastreiden lähdössä porukka vedettiin palasiksi lähestulkoon paukusta ja nopeasti syntyi hatka, jossa lopulta ajoivat maaliin asti Anders Bäckman (IBD Cycling), Veeti Vainio (Akilles Green team), Jaakko Sillankorva (Akilles Green team) ja Niki Birling (IBD Cycling). Pääjoukon kirin vei Kimmo Kananen (IBD Cycling) ennen Juhana Hietalaa (CCH) ja järjestävän seuran Antti Mäkelää.

Järvenpään Pyöräilijät ry kiittää kaikkia osallistuneita ja onnittelee kisassa menestyneitä!

KAIKKI KUVAT: JäPy (kuvat vapaasti käytettävissä)

Viimeisimmät päivitykset
Seuraa hyvää seuraa
  • Facebook Basic Square
  • Strava icon.png
bottom of page